Türkiye’nin ‘Yeşil altını’ Giresun sahili boyunca serilerek kurumaya çıkartıldı. Satışa sunulmadan önce hem kurutulan hem de son ayıklama işlemi yapılan fındıkta fiyatlar ise üreticiyi memnun etmiyor. Giresun, serbest piyasada ise fındık 9 lira ile 9,5 lira arasında satılıyor.

EN AZ 13 TL OLMALIYDI

1,5 Ton fındığı olduğunu ve bu sene küllenme hastalığından fazla bir zarar görmediğini belirten fındık üreticisi Hasan Ağılgaz, “TMO şuan alımlarına başlamadı bizde başvurduk ve bize 6 Eylül gününe randevu verdi. TMO’nun piyasaya girmesi üretici için daha avantajlı yoksa tüccarın elinde kalsa zaten daha da aşağılarda fiyat olurdu. Buna rağmen fındığın fiyatı yetersiz bu kadar olmamalıydı diye düşünüyorum. Ben görüşüm en azından 13 lira fiyat açıklanmasıydı” dedi. Emanete verilen fındıkların fiyatların aşağı gelmesinde büyük etkisi olduğunu ifade eden Ağılgaz, “Emanete verilmesi konusunda kesinlikle karşıyım. Giresun Ticaret Borsası’nın Lisanslı Depoculuk adıyla alımlara başlayacak yakın bir zamanda. Ben burada üreticilerimize sesleniyorum emanete vereceklerine gitsinler Lisanslı Depoculuğa bıraksınlar” şeklinde konuştu.

TÜCCARLAR VİCDANLI OLMALI

Fındık fiyatı konusunda yazılı bir açıklama yapan Giresun Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu ve Tirebolu Ziraat Odası Başkanı Erim Yaman, “Fındık şuan için serbest piyasada 9 lira ile 9,5 lira arasında satılıyor. Burada tüccarlarımız daha vicdanlı olmalılar çünkü Giresun’da fındığın maliyeti resmi olarak 9,75 lira olarak belirlendi. Bu maliyet ve bu fındık fiyatı hiç uyuşmuyor üreticimiz revizyona gidilmesini istiyor. Bu verilen fiyatlar açıkçası çok komik. Üreticimize çağrımızdır fındığınızı emanete vermeyin çünkü emanete verilen fındıklar kesinlikle piyasa fiyatlarını olumsuz yönde etkiliyor” ifadelerini kullandı.

IHA

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz