TMO taban fiyatı mı belirliyor yoksa tavan fiyatı mı?  Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) yeni sezonda piyasada olup olmayacağı tartışılırken, fındık sektöründe TMO taban fiyat mı tavan fiyat mı belirledi? konusu soru işareti oluşturdu. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, bu konuda kandırıldıklarını ifade ederken Ordu Ziraat odası eski Başkanı Onur Şahin de “TMO tavan fiyatı belirler.” şeklinde ifadelerini dile getirdi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, geçen yıl piyasaya giren TMO’nun taban fiyatı değil tavan fiyatı belirleyerek fındık fiyatında olası artışı engellediğini ifade ederken, Ordu Ziraat Odası eski Başkanı Onur Şahin de, serbest piyasanın her zaman TMO’nun açıkladığı fiyatın altında olduğunu söyledi.

Seyit Torun: “Taban fiyatı beklerken kandırıldık”

Torun, “Geçen yıl TMO fındık alıyormuş gibi yaparak, biz taban fiyatı netleştirmesini beklerken bize oyun oynayarak tavan fiyatı belirlediler. Biz TMO’nun piyasaya girmesini sevinçle karşılarken, onlar TMO eliyle tavan fiyatı belirledi. Bu kirli elleri fındık üzerinden çekelim. Bu üreticiyi yok saymayalım.” Dedi.

Onur Şahin: “TMO her zaman tavan fiyatı belirler”

Ordu Ziraat odası eski Başkanı Onur Şahin ise açıklamasında, “TMO tavan fiyatı belirler. Daha önceleri 2006, 2007 ve 2008 yılında TMO üç dönem piyasada oldu. Bu dönemlerde serbest piyasanın fiyatı her zaman TMO’nun altında oldu. Bu bir eleştiri değil gerçektir. O nedenle TMO’nun açıklayacağı fiyat çok önemlidir. Bir lira bile aklındaki fiyatın üstünde açıklama yapması Karadeniz’e 650 milyon lira katkı yapar. Geçen yıl 10 lira açıklama yaptı. Bu yıl içinde diğer tarım ürününe nasıl yaklaşıyorsa fındığa da o şekilde yaklaşsın. Diğer ürünlerde her zaman bir sene önceye göre yüksek fiyat açıklanır. Aynı şeyi fındıktada uygulasın.” Diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz