Üreticiden 8 Liraya alıp 10 Liraya TMO’ya satan tüccarlar zararlarını bu yöntemle karşılamaya çalışıyorlar. Kimileri bunu uygun bulmazken kimi çevreler de bu durumun yanlış olmadığını ifade ediyor. Genel olarak üreticisiyle tüccarıyla bütün fındıkçıların zarar ettiği bu sezonun sonunda tüccar zararını giderme peşinde.

Serbest piyasada 8 liraya kadar fındık fiyatının düşmesiyle, fındık manavları da ellerindeki fındığı 10 liradan devlete satıyor. Üretici temsilcileri manavların hareketini doğru bulmazken, manavlar ise bu durumun yanlış olmadığını ifade etti.

Manavlardan TMO açıklaması

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası (OTSO) Meclis Başkanvekili ve Fındık Komitesi Başkanı Evren Enginyurt, bazı tüccarların TMO’ya fındık sattığını doğruladı. Başkan Enginyurt, “Tüccar da fındığını TMO’ya verebilir. Burada yanlış bir şey yok. Üreticinin çalıştığı müşterinin karnesiyle verebilir. Bu da üretici ile tüccar arasındaki samimiyetten kaynaklanıyor. Ancak burada muhtaçlık gibi bir şey söz konusu değil. Fındık şu anda 8 liradan işlem görüyor. TMO 10 liradan fındık alıyor. Piyasada bir fiyat farkı oluştu. Serbest piyasa ile TMO arasında 2 liralık bir fiyat var. Yani burada bir ters durum yok. Üreticiler gibi tüccarlarda fındığını TMO’ya satabilir.” şeklinde konuştu.

TÜCCAR YÜZDE 90’I ZARAR ETTİ

Bu yıl fındık tüccarlarının yüzde 90’ının zarar ettiğini kaydeden Enginyurt, şöyle konuştu: “Ordu’da 250 faal manav var. Bu manavlardan yüzde 90’ı zarar etti. Sezon başında 15 liradan aldığı fındığı tüccar yılbaşına kadar 10 liradan, yılbaşından sonra da 8 liradan sattı. Arada büyük fark var. Bu sene fındıktan herkes zarar etti. Ne üreticisi ne de tüccarı para kazanabildi. Bu da fındıkla ilgisi olmayan kişilerin piyasaya müdahil olmasından kaynaklandı. Eğer piyasayı etkileyecek açıklamalar yapmasalardı biz bunları yaşamayabilirdik.” Enginyurt, tüccarlar için yeni sezonun önemli olduğunun altını çizdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz