Geçtiğimiz günlerde Uluslararası Sert Kabuklu ve Kuru Meyveler Konseyi Türkiye’nin 2017’de yapacağı fındık rekoltesini 670 bin ton olarak açıklamıştı. Rekoltenin gerçek dışı ve spekülatif olduğu için birçok tepki gelmişti. Bu kez TÜİK de aynı hatayı yapmış durumda.

TÜİK Faruk Çelik’in emrine uymayarak 2017 fındık rekoltesinin açıkladı. Temmuz ayında değerlendirilip açıklanması gereken fındık rekoltesi daha haziran ayına gelmeden açıklandı. Bu da tarım politikalarının ne kadar uygulandığı hakkında üreticiler tarafından sorgulandı.

TÜİK fındık rekoltesini 600 bin ton olarak açıkladı 

İlk değerlendirmeler 600 bin tonu gösterse de yetkililer bu rakamın aşağı düşeceğinden emin. Altınordu Ziraat Odası Başkanı Selami Akarsu, fındık rekoltesinin Nisan aındaki kar, Mayıs ayındaki fırtına ve dolu ve Temmuz ayındaki sıcaktan etkileneceğini, bunun sonucunda yüzde 15 kayıp yaşayacağını söyledi.

Geçen yıl fındık rekoltesi 468 bin olarak açıklanmıştı. Daha sonradan rekolte yeni verilerle 420 bin ton olarak revize edildi. Yetkililer bu rekoltenin daha ilk tahmin olduğunu, daha çok revize edileceğini bildirdi.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan ise konuyla ilgili  “Bu açıklamalar Türkiye’de sezonun tek rekolteli geçmeyeceğini göstermiştir. Ama gerçek rekolte bakanlığın açıklayacağı rekolte olacaktır. Nedeni ise Haziran ayı sonunda yapılan açıklamada hastalıklarında fındığa olumsuz etkileri görülecektir.” dedi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz