Tüm Fındığa Talibiz

Google News

Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (FİSKOBİRLİK) Idare Heyeti Başkanı Lütfi Bayraktar, “Bize gelecek tüm fındığa talibiz. 50 bin ton, 100 bin ton, 150 bin ton hepsine talibiz, ne gelirse alacağız, bir kısıtlamamız yok.” dedi.

Bayraktar,muhabire yaptığı açıklamada, 4 yıldır piyasanın biraz üstünde fiyatla fındık aldıklarını, bu yıl da tüm bölgelerde alım yapacaklarını belirtti.

Kendilerine gelecek tüm fındığı alacaklarını ifade eden Bayraktar, “Emanet olabilir, peşin olabilir, hiçbiri bizim için sorun değil. Hazırlık aşamasındayız, sezona da fazla bakımlı gireceğiz.” diye konuştu.

Bayraktar, piyasayı speküle etmemek için alım fiyatı anlatmak istemediklerini dile getirerek, şöyle devam etti:

“Rakam verince kamuoyu bunu speküle ediyor. Tekrar söylüyorum, gelen bütün fındığı almaya talibiz. Hedefimiz her sene aldığımız fındığın üstüne çıkmaktı. Bu sezon aldığımız fındık 15 bin tonu geçti, inşallah bu rakamı bu sezon fazla geçeriz. Biz, bize gelecek tüm fındığa talibiz. 50 bin ton, 100 bin ton, 150 bin ton hepsine talibiz, ne gelirse alacağız, bir kısıtlamamız yok.”

Ülkemizin batı bölgesinden iyi miktarda fındık beklediklerini söyleyen Bayraktar, “Bilhassa Sakarya’dan çok ciddi alım bekliyoruz, Düzce’nin bir bölgesinden iyi miktarda fındık alırız. Ordu bölgesi gayet iyi, Giresun’un bir kısım bölgelerinden alım bekliyoruz. Trabzon bölgesinde biraz zayıfız. Hedefimiz tüm kooperatiflerden iyi fındık almak lakin azıcık da bu, üreticinin teveccühüyle alakalı.” diye konuştu.

FİSKOBİRLİK’in kuruluş amacına göre devam eden Bayraktar, sanayici aleyhinde alternatif bir hedef modeli meydana getirmek,fındık üreticisinin yanında yer almak, fiyatı güçlerinin yettiği ölçüde yukarı çekmek anlamında üreticiden fındık almak istediklerini, bunun asli işleri olduğunu dile getirdi.

Bayraktar, FİSKOBİRLİK’in üreticiden fındık alması halinde kuruluş gayesine uygun hareket etmiş olacağını belirterek, şunları söyledi:

“Ayrıca sanayici karşı bir alternatif alıcı modeli oluşturmuş oluruz, yahut ticaret anlamında, para kazanma adına çok kazançlı yok, maliyetlerimizi artırıyor lakin FİSKOBİRLİK varsa, biz bir kooperatifsek mutlaka üreticiden fındık almamız lüzumlu. Bu işi bir gelir meselesi yapmadan sürdürüyoruz, sürdüreceğiz.”

– “Aldığımız fındığı işleyip aynı miktarda fındık mamülü satıyoruz”

Bazen aldıkları fındığın kalibre ve kalite olarak işlenmeye müsait olmadığını, bu fındığı piyasaya satarak bitmiş ürün aldıklarını anlatan Bayraktar, FİSKOBİRLİK’in şu gelişmeyi esas alarak aldığı fındığı işleyip benzer miktarda fındık mamulünü sattığını ifade etti.

Bayraktar, şimdi üreticiden fındık gelmediğine dikkati çekerek, “Biz kendi tesislerimizde işlemek için fındık alıyoruz. Dolayısıyla FİSKOBİRLİK’in bugün itibarıyla aldığı fındık miktarı, işlemek için ihtiyacımız olan fındığı karşılamıyor. Daha fazla fındık almamız lüzumlu, kapasitemiz buna müsait.” dedi.

– “TMO alım yapacaksa bunun FİSKOBİRLİK üzerinden yapılmasını isteriz”

Toprak Mahsulleri Ofisinin (TMO) bu yıl da piyasadan fındık alabileceği yönünde duyumları olduğunu gösteren Bayraktar, şunları kaydetti:

“Hükümet böyle bir yönteme gidecekse bu işin FİSKOBİRLİK üzerinden yapılmasını isteriz. Bu, FİSKOBİRLİK’in kendi pozisyonunu koruması açısından değil de, maliyetler ve üreticinin memnuniyeti açısından kayda değer. Bunu yapabiliriz, devlet geçmişte Hazine adına FİSKOBİRLİK’e tahsis vermişti. Şu Anda TMO’ya ödev verir, TMO namına da alımı FİSKOBİRLİK yapar, bu piyasayı rahatlatır diye düşünüyorum.”

Lütfi Bayraktar, FİSKOBİRLİK’in batacak durumdayken bugünlere geldiğine dikkat çekici ederek, “Nihai ürün anlamında büyüyoruz, büyümenin getirdiği maliyetler var. Ne değin büyürsek piyasada paramız pek kalıyor, dolayısıyla piyasada kalan parayla ilgili de bankadan para uygulamak zorunda kalıyoruz, faizleri biliyorsunuz. Burada bir sıkıntımız var.” dedi.

En Son Haberler

“Ezberi Bozan Adamlar” Ünye’de

Türkiye’de fındık tarımında “Ezberi Bozan Adamlar” olarak da tarif edilen Orhun Güven, Mustafa Şahin ve Sebahattin Arslantürk ilk defa üçlü oluşturarak bir...

“Fındık Sahipsiz Kalmayacak”

DP Genel Başkanı Gültekin Uysal ve Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, fındıkta taban fiyat uygulamasının gerekli olduğunu söyledi. Taban fiyatın 35 lira olması...

Fındık Meclis Gündeminde

Daha önce FİSKOBİRLİK Genel Müdürlüğü yapan AK Parti Giresun Milletvekili Cemal Öztürk'ün davetiyle yaklaşık 30 milletvekili toplantıya katıldı. Milletvekilleri, 2019 ve 2020'de...

Fındık Soğuğa Dayanıklı Hale Getirilecek

FAE Müdürü Aysun Akar, geçtiğimiz yıllarda yaptıkları çalışmalar sonucunda "Okay 28", "Giresun Melezi" ve "Allahverdi" olarak adlandırdıkları üç yeni fındık çeşidini geliştirerek tescillerini...

Fındık Taban Fiyat Uygulaması Getirilmeli

Fındık üretiminde yüksek girdi maliyetleri üreticiyi zor durumda bırakıyor. Bununla beraber provakatif açıklamalarla fiyatların aşağı çekilmeye çalışıldığı konuşuluyor. CHP Giresun Milletvekili Necati...

İlgili Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Habersiz Kalma - Şimdi Kaydol