Fındık üretiminde Türkiye’nin marka illerinden Ordu’da ODÜ üniversitesinin yönettiği proje kapsamında İtalyadan ve İspanyadan gelen fındık türleri ile Türk fındığı karşılaştırılacak.

Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığınca desteklenen ve ODÜ’nün ortak olduğu proje kampasımda bir çok ürün çeşidinin bulunduğu bir modern fındık bahçesi oluşturuldu.

Projeyi Ordu Ticaret Borsası koordine ediyor. Ayrıca Ordu Valiliği, Altınordu Ziraat Odası, İspanya Gıda, Tarımsal Araştırma ve Teknoloji Enstitüsü ve İtalya Tuscia Üniversitesi de projede yer alıyor.

Oluşturulan modern fındık bahçesinde ürünlerin kalite ve verimleri karşılaştırılacak. Konula ilgili açıklama yapan Ordu Üniversitesi (ODÜ) Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, “Küreselleşmenin beraberinde getirdiği değişimlerin bilinciyle uluslararası ilişkilerin geliştirilmesine ve çeşitlendirilmesine büyük önem veren üniversitemiz, gerçekleştirdiğimiz bu tür stratejik iş birlikleriyle kurumumuzdaki bilimsel potansiyeli tarımsal faaliyet alanlarına da aktararak bilginin ekonomik değere dönüşmesine katkıda bulunmaktadır. Ayrıca bölgedeki tarımsal faaliyetleri Ar-Ge, inovasyon çalışmalarına yönlendirerek üniversitedeki akademisyen ile üretici arasında karşılıklı sürdürülebilir iş birliğini sağlamayı amaç edinmektedir. Bu bağlamda bölgemizin ve şehrimizin en önemli tarımsal ürünü olan fındık ve mevcut ürünün veriminin artırılmasına yönelik birçok önemli akademik çalışmalaya yer verilmektedir.” dedi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz