CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, 1 kilo kabuklu fındığın yurt dışında satış fiyatını açıkladı. Adıgüzel fındığın yurt dışında 275 TL’den satışı gerçekleştirildiğini açıkladı.

CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, “Fındıkta hem geçmişin hem de önümüzdeki yılların mücadelesini veriyoruz. Uluslararası kartel ve iş birlikçileri fındığın yüksek bir fiyattan kapanmasını istemiyor. Fındık 25-26 TL’den kapanırsa gelecek yıl için bir taban oluşturacak. Bütün yaptıkları iş hem milletin fındığını ucuz kapatmak hem de önümüzdeki yıl için daha düşük bir taban oluşturmak.”

Dolayısıyla bu geniş kapsamlı bir mücadele. Sadece üretici değil ülkesini düşünen sanayici de bizden yana. Bu mücadeleye katkı yapmayan Ordu milletvekillerini de mücadeleye davet ediyorum. Ordu sokaklarında sizi yürütmezler. TMO yetkililerini de yürütmezler bu siyasileri de yürütmezler. Eğer siyasilerin fındık konusunda konuşacak bir şeyleri varsa şimdi konuşmalılar. Seçim zamanı değil şimdi konuşacaklar. Yani insanların ihtiyacı olduğu dönemde konuşacaklar. Benim gibi konuşacaklar. Kimsenin adına değil halk adına konuşacaklar.”

 1 Kilo Fındık 275 TL!

Şu anda yapılması gerekeni iki aydır söylüyoruz. TMO fiyat revizyonu yapmalı. Nasıl ki uluslararası kartel 21,50 liradan başlattığı fiyatı şimdi 24 lira olarak açıklıyorsa TMO da 22 lira olarak açıkladığı fiyatı 25 lira olarak revize etmelidir. Ayrıca TMO alımı 31 aralıkta bitirmeyerek nisana kadar uzatmalıdır. Çünkü birileri piyasayı manipüle etmek ve üreticiyi ezmek için bak baş başa daldık demek için 31 Aralık’ı bekliyor. “  

 “Türk fındığının nasıl ucuza alındığını göstermek istiyorum. 1 kilo iç fındık yurt dışında 55 Euro’ya satılıyor. Bu Euro’yu 10 TL olarak hesaplarsanız 550 TL yapar.  Bunu kabuklu olarak düşündüğümüzde 1 kilo fındık 275 TL’ye geliyor. Yani Türkiye’den 22,5 TL’ye aldıkları fındığı 275 TL’ye satıyorlar. 10 kattan fazla. Bu bizim emeğimiz. Bu bizim çiftçimizin emeği, alın teri. Burada sömürülen ülkemizin kaynağı” şeklinde açıklamasını tamamladı.

Güncel fiyatlar için tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz