Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından oluşturulan Örnek Fındık Bahçeleri Projesi, Karadeniz Bölgesinde Fındık üretilen yerlerde uzman kişilerle uygulanarak başarıya koşuyor.

FIndık şehri olarak bilinen Giresun ve Ordu’da, Tarım ve Orman Müdürlükleri, Ziraat Odaları Belediyeler, Üniversiteler ve Sektördeki bazı özel firmalar tarafından da benimsenerek yürütülen proje çerçevesinde örnek fındık bahçeleri hayata geçiyor.

Bu bahçelerde Fındık Üreticilerine en modern tarım teknikleri uygulamalarla anlatılarak fındıkta verim ve kalitenin artırılması amaçlanıyor.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, fındık üretilen illerde örnek fındık bahçesi uygulamalarının devam ettiğini dile getirdi.

Bilimsel verilere göre Fındık üretim”

Türkiye’nin dünya fındık üretim ve pazarında en önde geliyor. Bu durumun korunması için verim ve kalitenin mutlaka artırılması gerektiğini söyledi.

Türkiye’nin tonaj bakımından yeni ihracat döneminde 330-335 bin ton satış rakamına ulaşmasını beklediklerini belirten Bölük, şöyle konuştu:

“Şu ana kadar ihraç ettiğimiz fındık 295 bin ton. Cumhuriyet tarihindeki en yüksek rakam 305 bin tondur. Demek ki ürettiğimiz sürece satabiliyoruz. O halde bizim üretim ve kaliteyi artırmamız lazım. Artırmak için de bilimsel tarıma, tarımın makineleşmiş yönüne ve verimi artıracak uygulamalara destek verip, bunu yaygınlaştırmamız lazım.” 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz