Fındık üreticilerinin dört gözle beklediği  “Fındık Lisanslı Deposu ve Spot Borsası” açılıyor. Dünya fındık devi olup fiyatların belirlenmesinde söz sahibi olamadığımız günler geride kalacak. Fındık fiyatları bu borsada belirlenecek. Fındığın geleceği ve üreticinin durumu açısından olumlu sonuçlar doğuracak olan bu proje yüz güldürecek. 

Giresun Ticaret Borsasınca(GTB) hayata geçirilen AB destekli proje kapsamında kurulan “Fındık Lisanslı Deposu ve Spot Borsası”, 25 Ağustos-1 Eylül arasında deneme amaçlı alım satım yapacak.

GTB Başkanı Temel Yanıkoğlu, yaptığı açıklamada, temeli 2015’te atılan ve yaşanan bazı durumlardan dolayı tamamlanma süreci geciken projenin tam anlamıyla hazır olduğunu, 9 Eylül tarihinde resmi açılışının yapılmasını planladıklarını söyledi.

Giresun’da fındık hasadının halen devam ettiğini belirten Yanıkoğlu, “Fındık hasadı bu yıl önceki yıllara nazaran geç başladı. Hal böyle olunca hasat sonrası ürünün pazara inme süreci de uzamış oldu. Biz bu tarihi ağustosun son haftası olarak tahmin ediyoruz. Planlamalarımızı da ona göre yaptık. 25 Ağustos ile 1 Eylül arasında deneme amaçlı olarak projemizi hayata geçirecek ve elektronik ortamda fındık alım satımı yapacağız.” dedi.

“Bu proje fındık ve üreticinin son derece yararına”

Yanıkoğlu, “Fındık Lisanslı Deposu ve Spot Borsası” ile Türkiye’de ilk kez fındık alım satım işleminin elektronik ortamda gerçekleştirileceğini ve fiyatının burada belirleneceğini vurgulayarak, projenin Türk fındığı ve üreticisi için büyük öneme sahip olduğunu ifade etti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz