Avrupa Birliği Projesi kapsamında hayata geçirilen “Fındık Lisanslı Deposu ve Spot Borsası” Ağustos ayında fındık alımlara başlayacağını duyurdu. 

Giresun Ticaret Borsası tarafından hayata geçirilen proje ile fındık alım ve satımı  elektronik ortamda yapılacak. GTB Yönetim Kurulu Başkanı Temel Yanıkoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’de bir ilk olan ve temeli 2015’te atılan “Fındık Lisanslı Deposu ve Spot Borsası”nın yaşanan bazı durumlardan dolayı tamamlanma sürecinin geciktiğini söyledi.

Altyapı sistemlerinini hazır hale geldiğini söyleyen Yanıkoğlu, “Projemiz her yönüyle hazır. Seans salonumuz tamamlandı, depolarımız alımlar için hazır durumda. Artık alım dönemini bekliyoruz. Ağustos ayında başlayacak yeni sezonla birlikte biz de projemizi hizmete sunacak ve alımlara başlayacağız.” dedi.

Fındık Fiyatı Artık Burada Belli Olacak

Yanıkoğlu, fındık alım satımlarının buradan elektronik ortam ile yapılacağını ve  ürünün fiyatının burada belli olacağını dile getirdi.

Buraya gelen fındğın numuneleri alınacak ve kontrolleri yapılacak, daha sonra ise fındık seans salonlarında satışa sunulacak.

Bu projenin çalışması için elinden gelen gayreti gösterdiklerinin söyleyen Yanıkoğlu, “Yaklaşık 2 ay sonra başlayacak yeni sezonda hizmete girmesi için yoğun çaba harcıyoruz. Tanıtım ve eğitim programlarımız olacak. Üreticilerimize burayı çok iyi anlatacağız. Buraya kendilerini getireceğiz ve projemizi en iyi şekilde tanıtacağız. Yine manav ve tüccarlarımız ile üyelerimize eğitim programları düzenleyeceğiz. Burada nasıl işlem yapılacağını anlatacağız.”

Herkes Kazanacak

Bu sistemin üreticinin yararına olduğunu söyleyen Yanıkoğlu, üreticinin buradaki lisanslı depolara fındığını bırakacağını ve satışlarını internet üzerinden yapacaklarını bildirdi. Buradaki fındıklar üreticinin fiyatı beğenmemesi halinde bekletilebilecek. Bu şekilde üreticinin fındığı garanti halinde olacak. Yanıkoğlu, Projemiz sektör, fındık ve çiftçi için ciddi yararlar sağlayacak. Bundan dolayı sektörün tüm aktörleri buraya sahip çıkmalı.” diye konuştu.

Fındık Üreticisinin önceden pazardaki tüccarı gezdiğini ve ürününü en yüksek fiyatı verene sattığını söyleyen Yanıkoğlu, oluşturdukları seans salonu ile 100’ü aşkın satıcının fındık alıp-satabilme imkanına kavuşacağını, üreticinin fındığını elektronik ortamda daha iyi değerlendireceğini ve herkesin kazançlı çıkacağını bildirdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz