TMO’nun fındık alım süresini uzatması ile ilgili olarak Samsun Ziraat Odası Başkanı Hasan bu durumun üreticide güveni artırdığını belirtti. Samsun Ziraat Odası Başkanı Hasan Tütüncü, “Toprak Mahsülleri Ofisi’nin fındık alım süresini 30 Nisan’a kadar uzatması ile üreticiyi koruduğunu bir kez daha göstermiş, üreticimizin piyasaya olan güveni artmıştır” dedi.

Tütüncü, üreticinin elinde kalan fındığın tüccar tarafından daha düşük fiyata alınmaması için hükümet tarafından sürenin uzatıldığını belirtti. Tütüncü, “Toprak Mahsülleri Ofisi süreyi 30 Nisan’a kadar uzatarak çiftçiyi koruduğunu bir kez daha göstermiştir. Üreticimizin şu anda elinde kalan fındığın, tüccar tarafından daha düşük fiyata alınmaması için böyle bir hamle yapıldı” şeklinde konuştu.

Tütüncü, üreticiye uyarıda bulundu

Fındık borsasında ufak tefek çalkalanmaların olduğunu fakat fiyatların bundan çok etkilenmediğini ifade eden Tütüncü, “Eğer TMO’da süre uzatılmasaydı, üreticimiz çok daha düşük fiyata tüccara satmak zorunda kalacak ve zarar görecekti. Şu anda hükümetimiz sağ olsun, karar verdi ve süre uzatıldı. 30 Nisan’a kadar fındığını elinden çıkarmayan üreticimiz için yapabileceğimiz bir şey olmaz. Fındık fiyatları bu seyirde ilerlemeye devam eder. Üreticimizden fındığı, 30 Nisan’a kadar elinden çıkarmasını tavsiye ediyoruz” şeklinde konuştu.

Güncel fiyatlar için tıklayınız.

19 YORUMLAR

  1. Değerli Fındık Üreticileri DİKKATLE OKUYUNUZ.Ben Trabzon Maçka’da fındık üreticisiyim.Şu an bizim bölgemizde İtalya’dan gelmiş olduğu tesbit edilen bir böcek yüzünden Fındık ağaçları kesiliyor ve yakılıyor.Bu böcek İtalya’dan ithal edilen ağaçlarla geliyor.Yani italya bize hem ağaç satıyor yanında da fındığımızı yok edecek böcek gönderiyor.Fındıklıklar kesildikten sonra 4 yıl hiç bir şey ekilip dikmeyecek.Ondan sonra da acaba ne olacak.dikilse bile 10 yıl fındık yok demektir.Lütfen fındık üreticileri bu böcek hızla yayılıyor.Sizin bölgelere gelmeden önlemini alalım ve sesimizi duyuralım.Yarın çok geç olabilir.

  2. Ziraat odası başkanının açıklaması yersiz ve boş teselliden ibaret. Tmo süreyi uzattı da fındık 30 TL. Ye mi çıktı. Çiftçiye çok yaramış gibi boş siyaset yapıyor. FİNDIK fiyatında bir değişiklik yok. Boş konuşmayın.çifçi icraat bekliyor. Tesalli değil.

  3. Fındık bahçesi bakımı kolay bir iş görünüyor. Gübresi tırpanı fındık toplama yeymiyesi. Birde gurbetçi isen Fındık dan sana kalan kocaman. OOOOOO

  4. Sen bu kafayla kimin değirmenine su taşıyorsun. Vaylar olsun bizi bizden gibi gözüküp te karşı tarafın ekmeğine yağ sürenler bizi yine oyuna getirdi. Biz nerelere nerelere gitsek, derdimizi kimlere anlatsak saflar belli değil.

  5. Dağ taş sırtta yük dibini temizlemek cokmu kolay gübre tırpan yapmak cokmu kolay insanlarından alaymi ediyorlar

    Yazık çok ucuz çok. Yapılan emeğe saygı hiç olmazsa

  6. TMO ‘nun 30 nisana kadar fındık alacağını söylüyor şunu üretici ‘nin güveninin arttığını söylüyorsunuz kusura bakmayın ben güvenmiyorum.

    • Bu muhterem zat burda tmo dolayısıyla hükümete yağ çekmekte, zannedersinizki tmo fındığı değerine alıyor, öyle birşey yok kırk dereden su getiriyor bizim böyle yağcı üretici yöneticilerin eline bakarsak daha çok sürünürüz.Adam güya fındıkcıdan yana ama baştan asağı hükümete yağcılık yapıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz