Fındıkta yaşanan don ve fırtına olayları etkisini belirgin bir şekilde göstermekte. Kimi bölgelerde bu etki görülmemekte ancak belli yükseklikteki kesimlerde yer yer fındığın olmadığı açık. Son günlerde fındığı etkileyen doğal afetlere dayanarak fındık var ya da yok gibi açıklamalar yapılıyor. (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, bu açıklamalara itibar edilmemesi gerektiğini söyledi.

Fındıkta yeni sezon yaklaşırken rekolte tartışmaları alevleniyor. Bir kesim fındık rekoltesini yüksek beklerken diğer bir kesim ise fındık rekoltesinin düşük olacağını tahmin ediyor. TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, bin rakımın üzerinde fındık dallarında ciddi kurumalar olduğunu açıkladı.

Fındık sezonu yaklaştıkça, rekolte açıklamaları da arka arkaya gelmeye devam ediyor. Üreticiler fındığın bu yıl az olduğunu belirtse de sanayiciler fındığın bu yıl iyi durumda olduğunu ifade ediyor. Rekolte açıklamalarıyla ilgili konuşan Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, rekolte açıklamak için tarihin erken olduğunu söyledi. Üreticilere açıklanan rekoltelere itibar edilmemesi çağrısında bulunan Soydan, “Yeni sezon yaklaştıkça farklı görüşler fındığın çokluğu ve azlığı ile ilgili açıklamalar yapıyor. Tarafların basın yoluyla fındık rekoltesi açıkladığı bazı rakamlar var. Biz her zaman diyoruz ki, bu rakamlara itibar edilmesin. Çünkü burada gerçek bir çalışma yakın zamanda Ordu’da özellikle bayramın ardından rekolte çalışmaları başlayacak. Bu rekolte çalışmasında bütün sektörün temsilcileri var. Zaten ne kadar geç çalışma yapılırsa rekolte o kadar gerçeğe yakın olur.” dedi.

Donun etkisi gözüküyor

Soydan, nisan ayında meydana gelen don afetinin hasarlarının yeni yeni gözükmeye başladığını da ifade ederek, “Tabi ki bölgemizde bazı yerlerde fındık var, bazı bölgelerde fındık yok. Yüksek kesimlerde baktığımız zaman don afeti yaşadık. Bin rakımda afet sonrası dallarda kurumalar var. Aşırı soğukların etkisi bugünlerde ortaya çıktı. Fındığın her tarafta aynı olmadığını görüyoruz. Tabi oradaki üreticilerimiz de fındık var diyemez. Çünkü zarar gördü. Zaten onların zararı ile ilgili de TARSİM zarar ödemesi yapılacak. Aynı zamanda bir dolu yağdı. Külleme hastalığı şu anda hızlanmaya başladı. Bunları görmeden, bunların sonucunu tespit etmeden bir rekolte açıklamanın doğru olmadığını kamuoyuna söylemek isterim.” diye konuştu.

Üreticilere bereketli bir sezon dileyen Soydan, “Biz her tarafta fındık olmasını isteriz. Üreticilerimiz para kazansın isteriz ama gerçek rakamları konuşalım. Kamuoyunu kandırmayalım.  İnşallah üreticilerimiz için bereketli bir sezon olur. Üreticilerin mağdur olmayacağı bir fiyatın olmasını istiyoruz.” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz