Geçen sene Tarım Bakanı Faruk Çelik’in düzenlemesi ile fındık rekolteleri Temmuz’un ilk haftası açıklama kararı alınmıştı. Bu kararın alınmasında tabi ki fındık fiyatlarında olumsuz etki yaratma çabasını engellemekti. Temmuz ayına kadar fındığın ne kadar olacağı bilinmediği için bu tarih seçildi. Fakat Uluslararası Sert Kabuklu ve Kuru Meyveler Konseyi gibi bir çok kuruluş rekolte açıklamalarında bulundu. Bu açıklamaları destekleyici hiçbir bulgu ellerinde bulunmamasına rağmen rekolte açıklamaları piyasada belirsizlik yaratma çabalarını gösteriyor.

Uluslararası Sert Kabuklu ve Kuru Meyveler Konseyi’nin açıklamalarına yetkililerden tepkiler gelmeye devam ediyor. Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, “Bizde TZOB olarak bu kararın yanındayız. Bundan önce herkes rekolte açıklıyor ve kamuoyunun kafası karışıyordu. Tarım Bakanlığı da tek elden açıklama kararı aldı. Bu karara bütün fındık temsilcileri de onay vermişti. Maalesef şuanda rekolte açıklamaları görüyoruz. Üreticilerimiz bunlara itibar etmesin. Tek rekolte Bakanlığın çatısı altında Haziran sonu itibari ile kamuoyuna duyurulacaktır.” dedi.

Eski Ordu Ziraat Odası Başkanı Onur Şahin ise açıklamasında: “Bizi bağlayan Tarım Bakanlığı’dır. Bilindiği gibi Tarım Bakanlığı karanfil sayımını iptal etti. Çünkü, şuanda yapılan sayımda karanfil sayılıyor ve bu sayımda yanılma payı çok yüksektir. Tarım Bakanlığı, son iki yıldan beri bunu yasakladı. Bu nedenle bu bizi bağlamaz. Çünkü karanfile göre hesap yaparsak eldeki hesap çarşıya uymaz. Bizim için önemli olan karanfil değil çotanak sayımıdır. Bunun için biz Bakanlığın yapacağı açıklamayı tanırız.” diye konuştu.

 

1 Yorum

  1. Birakin bu isleri isbirlikciler o rekoltenin olmadigini herkez biliyor karanfil degil su an cotan var ve findik oldukcada seyrek bunu soyleyin laf ebeligi yapmayin tasmalilar piyasada findik bitti demi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz