Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürü Ahmet Güldal , Ordu’da fındık alım noktalarını ziyaret ederek incelemelerde bulundu. Güldal, serbest piyasada fındık fiyatları TMO’nun alım fiyatının üzerinde olması üreticiyi özel sektöre yönelttiğini söyledi.  

TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal, fındık alım noktalarında yapmış olduğu incelemeler sonrasında Perşembe Ziraat Odası’nı ziyarette bulundu. Güldal, burada ziraat odası temsilcileriyle bir araya geldi. TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal, TZOB Yönetim Kurulu Üyesi ve Perşembe Ziraat Odası Başkanı Arslan Soydan tarafından karşılandı. Güldal, toplantı öncesinde basın mensuplarına açıklamada bulundu. Alımı 8 yıldır yaptıklarına değinen Güldal, özellikle son iki yıldan bu yana fındıkla ilgili yol haritası uyguladıklarını konusunu belirtti.

Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürü Ahmet Güldal, ” Toprak Mahsulleri Ofisi, bu yıl 8’inci defa fındık alımıyla görevlendirildi. 7 yıl aralıklarla olsa bile son üç yıldır ürün alım görevini ifa ediyor. Özellikle 2 yıldan beri biz fındıkla ilgili bir yol haritası uyguluyoruz. Gerekse bakanlığımız gerekse TMO olarak sayın cumhurbaşkanımız tarafından hasat öncesinde fiyat açıklanıyor. Hasat başlamadan önce biz hazırlıklarımızı tamamlıyoruz. Fındık satış dönemi girdiği anda depolarımız, eksperlerimiz, alım personelimiz ve bütçemiz hazır oluyor. Çok şükür iki yıldır sıkıntı olmadan üretici lehine gelişen bir hasat dönemi yaşıyoruz. Burada büyük fotoğrafa baktığımızda üretimiz de kazanıyor, ülkemiz de kazanıyor. 2019-2020 yılında 2,3 milyar dolar ihracat rakamına ulaştık. En az 2 milyar TL Karadeniz Bölgesi’nde çiftçilerimizin cebine fazladan girmiş oldu ve 300 milyon dolar da ihracatımıza net bir artış sağlanmış oldu. Bunlar güzel gelişmeler. Fındık sahiplenildikçe, fındığa ilgi gösterildikçe üreticimiz de sanayicimiz de ihracatçımız da ve ülkemiz de kazanıyor” dedi.

Fındık Arzı TMO’ya Gelmiyor

Güldal, “Bu yıl alım noktalarımız yine açık ama fındık arzı TMO’ya gelmiyor. Bizim alım dönemimizle beraber açıklanan fiyatların üzerinde fiyatlar seyretmesi nedeniyle özel sektöre kanalize oldu. Zaten maksat hasıl olmuş oluyor. Bizim referans fiyatımızın altına düşmeden, bunun az üzerinde olan fiyatlarla üreticimizin daha memnun olacağı bir fiyatla ticarete konu oluyor. Bu istenen, özlenen bir şey. Toprak Mahsulleri Ofisi hiçbir zaman ben şu kadar ürün alacağım, bu nedenle şu kadar fiyat açıklıyorum mantığıyla değil, üreticinin zarar etmesini, üreticinin hak ettiği fiyatları bulması için gayret göstererek referans fiyat açıklıyor. Bu sene de bu amacına ulaşmıştır” şeklinde ifade etti.

Güncel Fiyatları İçin Tıklayınız

1 Yorum

  1. Tmo dan cok memnunuz Tayyib ten iki yildir fiati erken aciklamasi bize uyuyor Allah razi olsun gerisinde bizi soydular hatta hukumet er aciklamasa oy vermicektik.Tşk.ler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz