Fındık üreticileri “Tarım Kurultayı”nda bir araya gelerek fındığı masaya yatıracaklar. Fındıkta lider ülke Türkiye ancak fındıktan kazanç elde eden AB ülkeleri. Kurultayda tartışmanın konusu olacak olan temel mesele, Türkiye’nin fındık üretim gücü ve potansiyeli dünya liderliği seviyesindeyken, fındıktan kazanım kapasitesi neden çok düşük? 

Tüm Köy Sen Ordu Temsilciliği 12 Temmuz Çarşamba günü ‘Tarım Kurultayı’ düzenleyerek fındıkta yaşanan sorunları ve çözüm önerilerini tartışacak.

İlçe ilçe, köy köy dolaşarak kurultaya çağrı yapacaklarını belirten Tüm Köy Sen Ordu Temsilcisi Zekayi Sağra, “Kurultay aracılığıyla üreticilerin tabandan örgütlenmesini amaçlıyoruz. Uzun süren sendikamız hakkında açılan dava sonuçlandı. Mahkeme ‘köylülerin- üreticilerin sendika kurma hakları vardır’ kararı verdi. Biz de yeniden örgütlenme çalışmasını başattık.” dedi.

“Biz bir kazanıyoruz Avrupalı on kazanıyor”

“Bizim fındık Avrupa’dan gelen gurbetçinin valizinde çikolata olarak dönüyor, biz de imrene imrene yiyoruz” diyen Başkan Sağra, “Fındığı biz üretiyoruz Avrupalılar işleyip, paketleyerek dünyaya satıyorlar. Biz ürettiğimiz fındıktan 1 kazanırken Avrupalı işleyip paketleyerek çikolata olarak satınca 10 kazanıyor.” Diye konuştu.

“Fındık üreticisi ya tek tek avlanacak ya da birleşecek”

Başkan Sağra, son olarak şunları söyledi: “Yeterince destek alamıyoruz. Ürettiğimiz fındığa değerinde fiyat verilmiyor. Suyumuza HES, mera ve yaylalarıma maden şirketleri dadandılar. Tek tek ne tarım tekellerini ne de enerji ve maden şirketlerine baş gelemiyoruz. Bir elin nesi var iki elin sesi var diyerek bir araya gelmek şart oldu. Ya bu günkü gibi tek tek avlanacağız ya da birlik olup sorunlarımıza hep beraber çözüm üreteceğiz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz