TMO piyasada olmazsa bu sezon fiyatların şaşırtabileceğini söyleyen Fatsa Ziraat Odası Başkanı İbrahim Ethem Kibar, talebin üzerinde rekolte beklendiğini dile getirdi. Kibar, TMO’nun piyasadaki yerine dikkat çekerek, “TMO yeni sezon için müdahale yapacağını açıklamazsa ağıza alınamayacak fiyatlarla karşı karşıya kalabiliriz” dedi.

Fatsa Ziraat Odası Başkanı Ziraat Mühendisi İbrahim Ethem Kibar yaklaşan fındık hasat sezonu öncesinde fındık rekoltesi ve yeni sezon fındık fiyatlarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Bugün Serbest piyasa fındık fiyatının 7 buçuk lira seviyesinde olmasının en büyük sebebi Müdahale alım fiyatının düşük açıklanmış olmasıdır vurgusunu yapan Başkan Kibar, yeni sezonda tekrar bu hataya düşülmemesi için Bölge Ziraat Odalarının gerekli çalışmaları yapacaklarının altını çizdi.

KÜLLEME ZARARI GEÇMİŞ YILLARA GÖRE DAHA DÜŞÜK

Başkan Kibar Gıda Tarım ve Hayvancılık bakanlığı öncülüğünde yapılan rekolte tespitin tamamlandığını söyleyerek, önümüzdeki birkaç gün içerisinde 2017 yılı Fındık rekoltesinin bakanlık tarafından açıklan acağını dedi.

Bu yıl mevsim şartlarının uygun seyretmesinden dolayı külleme zararının geçmiş yıllara oranla daha düşük olduğunu söyleyen Kibar, “Fındıkta son 2 sezondur Külleme hastalığından dolayı temmuz ayında ciddi boyutlara ulaşan meyve dökülmeleri ger-çekleşiyordu.

Fakat bu yıl Mevsim şartlarının uygun seyretmesi ve üreticilerimizin külleme hastalığıyla yapmış olduğu yoğun mücadele sonucunda Temmuz ayı dökülmesinin geçmiş yıllara oranla daha az olduğunu gözlemliyoruz” dedi.

ÜRETİCİLERİMİZ ÜRETİM KANADINDAN UZAKLAŞIYOR

Başkan Kibar: “Fındık sektöründe yıllardır derinleşen bir oyun var, bu oyunun sonucunda her geçen yıl daha da güçlenerek büyüyen bir tekel var. 2016 yılında düşük rekolte ye karşı birçok üreticimiz mahsulünü zararına satmak zorunda kaldı. Bu durum üreticilerimizi üretim kanadından uzaklaştırıyor ve bunun sonucunda verim ve kalite her geçen yıl daha da düşüyor. Fındıkta verim ve kaliteyi artırmak istiyorsak üreticilerimiz ürettiği ürünün taban ve tavan fiyatını önceden bilmeliler” dedi.

REKOLTE TALEBİN ÜZERİNDE GÖZÜKÜYOR

Başkan Kibar: “Yeni sezon Fındık rekoltesi talebin üzerinde gerçekleşebilir bu durumda ağıza alınamayacak fiyatlarla karşı karşıya kalabiliriz. Bakanlığın açıklayacağı rekolte sonrasında Hükümetin acilen Toprak Mahsulleri Ofisi’nin yeni sezonda müdahale alımlarına devam edeceğini belirtmesi gerekir. Aksi takdirde zor günler bizleri bekleyebilir”.

TMO AÇIKLAMASI DA YETERLİ GELMEYEBİLİR

Başkan Kibar; TMO’nun sahada olmasına karşın en önemli unsurlardan birinin açıklanacak olan alım fiyatı olduğuna dikkat çekti. Bugün Serbest piyasa fındık fiyatının 7 buçuk lira seviyesinde olmasının en büyük sebebi Müdahale alım fiyatının düşük açıklanmış olmasıdır. Yeni sezonda tekrar bu hataya düşülmemesi için Bölge Ziraat Odaları olarak gerekli girişimlerde bulunacaklarını söyleyen Kibar, açıklanacak olan alım Fiyatının 12 liranın altında olması durumunda serbest piyasa fiyatlarının etkilenmeyeceğini belirtti.

İLÇEMİZİ FINDIK VERİMİNDE BİRİNCİ YAPMAYI HEDEFLİYORUZ

Başkan Kibar; “Fatsa Ziraat Odası olarak ilçemiz tarımını bir adım öteye taşımak için çalışmalara ara vermeden devam ettiklerini söyleyerek. Hedefimiz İlçemizi tarımsal anlamda örnek gösterilecek bir ilçe haline getirmek. Köylerimizde yapmış olduğumuz modern tarım uygulamaları sayesinde üreticilerimiz her geçen yıl bilinçlenerek üretimi artırmaya yönelik çalışmalara katkı sağlıyor. Buda başta fındık olmak üzere tarımsal anlamda verim ve kalitenin artışına sebep oluyor” dedi.

Açıklanacak olan Türkiye Fındık rekoltesinde Türkiye ortalamasının üzerinde olacağını savunan Başkan Kibar, Hedefimiz üretim ve kalitede ilçemizi lider konuma getirmek olduğunu söyleyerek sözlerine son verdi.

http://www.orducu.com/haber-17596-karsimiza_agza_alinmayacak_fiyatlar_cikabilir.html

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz