Üreticinin Gözü Hükümette

Google News

Fındık fiyatlarının düşmesine ateş püsküren üretici hükümete veryansın etti. Henüz fındığını satmamış yüzlerce üretici fiyatların artmasını beklerken fındığın 10 liranın altına düşmesi beklentiler arasında yoktu. Üretici, hükümetin, Cumhurbaşkanı’nın talimatını ciddiye almadığını düşünüyor. Devletin fındık sektörüne girip kontrolleri eline almasını bekleyen üretici fiyatlardan muzdarip. Devletin müdahalesini dört gözle bekliyor.

Fındık üreticileri düşen fındık fiyatlarından yakındı. Devletin fındığa müdahale etmesi gerektiğini belirten üreticiler, fındık fiyatının 13 ila 14 lira arasında olması gerektiğini vurguladı. Fındık üreticisi Muzaffer Şenel ise, “Bize sahip çıkmayan hükümete biz de referandumda sahip çıkmayacağız.” dedi.
Ocak ayının son haftasında çıkışa geçen ve 11 liraya kadar yükselen fındık fiyatları, bir ayda 1,5 lira gerileyerek 9 lira 50 kuruştan işlem görmeye başladı. Düşen fındık fiyatları karşısında hayal kırıklığına uğrayan fındık üreticileri hükümete seslendi. Üreticiler, devletin fındığa müdahale etmesi gerektiğini ifade ederek fındık fiyatının 13 ila 14 lira arasında olması gerektiğini söyledi.

Fındık üreticisi İsmail Subaşıoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatını hükümetin ciddiye almadığını ileri sürdü. Subaşıoğlu, “Fındık fiyatlarının düşmesi karşısında hükümetin hiçbir şey yapmaması hayret verici bir iştir. Toprak Mahsulleri Ofisine emir verip fındık alımı yapmalıydı. Cumhurbaşkanı Erdoğan bile devreye girdi ama nedense hükümet işi ciddi olarak ele almadı. Sonunda da göz göre göre fiyatlar 10 liranın altına düştü. Bir kilo mezgit balığı 15-20 lira, 1 kilo fındık 9,5 liraya satılıyor. Oldu mu şimdi.” diye konuştu.

Devlet nerede?

Bir diğer fındık üreticisi Kadir Carlı ise, “Artık anlaşıldı ki, fındığa hükümet desteği şart oldu. Bir kilo fındığın gerçek değeri en az 13-14 lira olmalı. Bunun altındaki fiyatlar, üreticinin mağduriyeti demektir. 10 liranın altında fındık olur mu? Hani devlet nerede, neden üreticiye sahip çıkılmıyor?” ifadelerinde bulundu.

Muzaffer Şenel de, 16 Nisan’da yapılacak olan referandumdan örnek vererek, “Ben fındığımı, artacak diye satmadım. Fiyatların 20 liraya kadar çıkacağı söylendi. Onlara inandık. Ama bugün fındık 10 liranın altına düştü. Bugün satsam masrafımı bile karşılayamam. Bence fındığa hükümet sahip çıkmalıydı. Çıkmadı. Artık şu anlaşıldı ki, bu hükümet üreticinin değil, ihracatçıların yanında yer alıyor. Bize sahip çıkmayan hükümete biz de referandumda sahip çıkmayacağız.” şeklinde konuştu.

En Son Haberler

TMO Alım Süresini Uzattı Ancak Fiyatlar Aynı Kaldı

Serbest piyasada adeta donan fındık fiyatlarına tepki olarak Ziraat Mühendisi Haluk Şensoy, Facebook üzerinden “Gırıp Gavurup Yiyoruz” isimli bir sayfa kurdu. Sayfa...

Fındık Raporu Yayınlandı

Ulusal Strateji Merkezi Tarım Komisyonu tarafından hazırlanan fındıkta yaşanan sorunların raporda ele aldı. USMER, ''Fındık Yetiştiriciliğinde Sorunlar ve Çözüm Önerileri'' raporu yayınlandı.

Fındık Bahçelerini Don Bitirdi!

Son zamanlarda iklim standartlarına uygun olmayan hava koşullarının yaşanması sonrası nisan ayında yüksek kesimlerde kar yağışı yaşandı. Çarşamba Ziraat Odası Yönetim Kurulu...

Fındık Baronları Fiyat Oyunu Peşinde

Trabzon Ortahisar Ziraat Odası Başkanı Mustafa Bekar, fındıkta bir kesimin rekolte üzerinden fiyatla oynadığını dile getirdi. Trabzon Ortahisar Ziraat...

Fındıktaki Hasar Fiyatı Etkileyecek!

Veyisoğlu Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. Sahibi Halit Veyisoğlu, fındıkta arz-talebin dengeli gittiğini aktardı. Dolayısıyla fındık fiyatının 21,5-22,5 TL bandında girmesini beklediklerini...

İlgili Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Habersiz Kalma - Şimdi Kaydol