Yaklaşan fındık hasat mevsimi hazırlıkları başladı. Karadeniz Bölgesi’nin en önemli tarımsal ürünü yeşil altının verimi ve kalitesi adına bahçelerde bakım ve temizlik çalışmaları yürütülüyor. Fındıkta kendini gösteren küllenme hastalığının bahçeden atılması adına şu günlerde yapılacak bakım ve temizlik çalışmaları önemli. Temizlik ve bahçenin havalandırılması verim ve kalite açısından da küllenmenin bertaraf edilmesi açısından da önem arzediyor.

Dünya fındık üretim ve ihracatının büyük bölümünü elinde bulunduran Türkiye’de çiftçiler, ağustos ayında gerçekleştirilecek hasat dönemine yönelik hazırlıklarını sürdürüyor.  Karadenizli vatandaşların önemli geçim kaynağını oluşturan fındık, gurbette yaşayan vatandaşların da memlekete gelerek ekonomik gelir elde etmesini sağlıyor.  Bölgede 30 derecenin üzerinde seyreden sıcaklığa rağmen bahçelere giden çiftçiler, motor veya tırpan yardımıyla otları temizliyor.  Fındık üreticileri, coğrafi şartlar nedeniyle eğimli olan arazi yapısında çalışırken, üründe kayıp yaşanmaması ve lezzetinde azalma olmaması için çaba sarf ediyor. Böylelikle çiftçi, daha verimli ve kaliteli fındığı piyasaya sunarak kazanç elde ediyor.

Üretici hasat hazırlığına başladı

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, yaptığı açıklamada, Karadeniz’de fındık alanlarının hepsinde üreticilerin bahçelerde çalıştığını söyledi. Üreticilerin, 20-25 gün kalmasına rağmen hasat hazırlıklarına başladığını anlatan Soydan, “Hazırlıklar kapsamında bahçe temizliği yapılıyor. Özellikle dip alma, bahçelerdeki yabancı otların tamamen temizlenmesi artık başladı. Çünkü fındık yere döküldüğü zaman ürünü en iyi şekilde bulmak için bu temizliğin yapılması lazım. Bu çalışmalar fındığın daha temiz şekilde toplanması adına önemli.” dedi.

Soydan, dip temizliğinin hasada yakın zamanda yapılmasının daha faydalı olduğuna işaret ederek, söz konusu çalışmayla fındığın diplerinden rutubetin, neminin ve suyunun kaybolmamasının önleneceğini belirtti. Bahçe temizliğindeki ot biçme işleminin ürünün gelişimi adına yararlı olduğunu vurgulayan Soydan, “Bu dönemde bahçelerin ve dalların biraz daha havalanması lazım. Hava sirkülasyonun olması gerekiyor. O açıdan bugünlerde bahçeye girilmesi önemli. Külleme hastalığıyla en azından kültürel mücadele anlamında bahçelerde şimdiden temizlik yapılması önemli.” diye konuştu.

Verim ve kalite önemli

Fındık için verim ve kalitenin önemli olduğuna dikkati çeken Soydan, şunları ifade etti: “Şu anda bahçelerin hava sirkülasyonunun daha rahat olması, güneş ışığının diplere kadar vurması fındığın çotanaklarının daha iri olmasına ve içini doldurmasına fayda edecektir. Yani o büyüyen otların temizlenmesiyle atılan gübrelerin direk dalları etkilemesi önem kazanacaktır. O nedenle bahçelerin temizlenmesi lazım. Bugünlerde yapılan temizlik önemli. Çünkü normal seviyelerinde bir fındık görüyoruz. Onun için bir tane fındığın çok önemi var. Üreticilerimiz bunun kıymetini biliyor. En azından emeğinin karşılığını alabilmek için var gücümüzle bahçelerimize hizmet yapmamız lazım.”

“Fındığımız bizim milli üründür, yeşil altındır”

Soydan, fındığa öncelikle üreticinin sahip çıkması gerektiğini belirterek, şunları kaydetti: “Çünkü dünyada fındık üretiminin yüzde 75’ini yapıyoruz. Bakıldığında Türkiye’mizin fındıktan sadece 2,5-3  milyar dolar döviz girdisi var. Hiçbir gideri olmadan direk devlete kazandırdığımız 2,5-3  milyar dolar gibi bir geliri var. Bunun için fındığımız bizim milli üründür, yeşil altındır. O nedenle fındığa en iyi şekilde, en başta biz üretici olarak sahip çıkmamız lazım. Bu bizim yıllardır atadan, dededen, babadan gelen ve dikimini yapan, bizlere bırakan insanların ve ülkemizin bir milli ürünüdür. Hep beraber sahip çıkmamız lazım. Tabii ki fiyatlara çok takılmamamız lazım.  Öncelikle fındığın kalitesine ve verimine bakmamız gerekiyor. O nedenle fındığa kadar olan bakım süreci çok önemli.”

Fındığın kalitesine direk etki edecek bir zaman diliminde olunduğunu ve fındığın şu anda iç doldurmaya geçtiğini anlatan Soydan, yapılan temizlikle bahçe içerisinde rahatlama ve nefes almanın sağlandığını kaydetti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz