Yabancı Ot İlacı Kullanan Dikkat!

Google News

Fındıkta yabancı ot ilacı kullananlar dikkat! Alaplı Ziraat Odası Başkanı Şeref  Türkoğlu, fındık bahçelerinde yabancı ot ilacı kullanan çiftçilerin tespit edilerek üyeliklerinin 1 yıl süreyle askıya alınacağını bildirdi. Doğa dengesi ve insan sağlığı açısından olumsuz etki yapan yabancı ot ilacı yalnızca zararlıları değil yararlıları da ifsad ediyor. Bu sebeple kullanılmaması önemle üzerinde durulan bir mesele.

Türkoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, oda olarak ilçede organik tarımın yaygınlaşması için büyük çaba harcadıklarını söyledi.

Fındık bahçelerinde yabani otların temizlenirken yabancı ot ilacı kullanıldığını, bunun da arıları öldürdüğünü ifade eden  Türkoğlu, şöyle konuştu:

“Oda olarak ilçede organik tarıma önem vermekteyiz. Organik tarım yediğimiz gıdalara, içtiğimiz sulara, teneffüs ettiğimiz havaya destek vermektedir. Şu anda 12 bin dekar organik fındık, 500 kovan organik bal,15 dekar organik çilek, 120 dekar da sebze ve meyve üretilmektedir. Fındığımız başta  Avrupa olmak üzere birçok ülkeye ihraç edilmektedir. Yine büyük şehirlerde kurulan organik köy pazarlarında organik olarak yetişen ürünlerimiz satılmaktadır.”

Bu hizmetlerin geliştirilmesi için bölgede ot ilacının kullanılmaması gerektiğini belirten  Türkoğlu, bu ilacın kullanımı halinde, otlarda kalan ilacın güneşte kuruyarak toz haline geldiğini, bu kalıntıların tarlalarda tırpan yapan kişilere de büyük zarar verdiğini ifade etti.

İlacın yağmurla içme suyuna da karışabildiğini kaydeden  Türkoğlu, şunları dile getirdi:

“Arılar ot ilacı atılan çiçeklerden bal yapıyor. Arı ölümleri meydana geliyor. Bu ilaç bahçelerimizde yetiştirdiğimiz sebze ve meyvelere de çok zarar vermektedir. El ele vererek ot ilacının ilçemizde kullanılmasına izin vermemeliyiz. Ot ilacı kullanan çiftçiler, mühendislerimiz tarafından tespit edilecek. Ziraat Odaları kanununun ilgili maddeleri gereğince bu kişilerin üyeliği bir yıl süre ile askıya alınacaktır. Bu konuda çiftçilerimizi daha duyarlı olmaya davet ediyoruz.”

En Son Haberler

TMO Alım Süresini Uzattı Ancak Fiyatlar Aynı Kaldı

Serbest piyasada adeta donan fındık fiyatlarına tepki olarak Ziraat Mühendisi Haluk Şensoy, Facebook üzerinden “Gırıp Gavurup Yiyoruz” isimli bir sayfa kurdu. Sayfa...

Fındık Raporu Yayınlandı

Ulusal Strateji Merkezi Tarım Komisyonu tarafından hazırlanan fındıkta yaşanan sorunların raporda ele aldı. USMER, ''Fındık Yetiştiriciliğinde Sorunlar ve Çözüm Önerileri'' raporu yayınlandı.

Fındık Bahçelerini Don Bitirdi!

Son zamanlarda iklim standartlarına uygun olmayan hava koşullarının yaşanması sonrası nisan ayında yüksek kesimlerde kar yağışı yaşandı. Çarşamba Ziraat Odası Yönetim Kurulu...

Fındık Baronları Fiyat Oyunu Peşinde

Trabzon Ortahisar Ziraat Odası Başkanı Mustafa Bekar, fındıkta bir kesimin rekolte üzerinden fiyatla oynadığını dile getirdi. Trabzon Ortahisar Ziraat...

Fındıktaki Hasar Fiyatı Etkileyecek!

Veyisoğlu Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. Sahibi Halit Veyisoğlu, fındıkta arz-talebin dengeli gittiğini aktardı. Dolayısıyla fındık fiyatının 21,5-22,5 TL bandında girmesini beklediklerini...

İlgili Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Habersiz Kalma - Şimdi Kaydol