Fındıkta yabancı ot ilacı kullananlar dikkat! Alaplı Ziraat Odası Başkanı Şeref  Türkoğlu, fındık bahçelerinde yabancı ot ilacı kullanan çiftçilerin tespit edilerek üyeliklerinin 1 yıl süreyle askıya alınacağını bildirdi. Doğa dengesi ve insan sağlığı açısından olumsuz etki yapan yabancı ot ilacı yalnızca zararlıları değil yararlıları da ifsad ediyor. Bu sebeple kullanılmaması önemle üzerinde durulan bir mesele.

Türkoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, oda olarak ilçede organik tarımın yaygınlaşması için büyük çaba harcadıklarını söyledi.

Fındık bahçelerinde yabani otların temizlenirken yabancı ot ilacı kullanıldığını, bunun da arıları öldürdüğünü ifade eden  Türkoğlu, şöyle konuştu:

“Oda olarak ilçede organik tarıma önem vermekteyiz. Organik tarım yediğimiz gıdalara, içtiğimiz sulara, teneffüs ettiğimiz havaya destek vermektedir. Şu anda 12 bin dekar organik fındık, 500 kovan organik bal,15 dekar organik çilek, 120 dekar da sebze ve meyve üretilmektedir. Fındığımız başta  Avrupa olmak üzere birçok ülkeye ihraç edilmektedir. Yine büyük şehirlerde kurulan organik köy pazarlarında organik olarak yetişen ürünlerimiz satılmaktadır.”

Bu hizmetlerin geliştirilmesi için bölgede ot ilacının kullanılmaması gerektiğini belirten  Türkoğlu, bu ilacın kullanımı halinde, otlarda kalan ilacın güneşte kuruyarak toz haline geldiğini, bu kalıntıların tarlalarda tırpan yapan kişilere de büyük zarar verdiğini ifade etti.

İlacın yağmurla içme suyuna da karışabildiğini kaydeden  Türkoğlu, şunları dile getirdi:

“Arılar ot ilacı atılan çiçeklerden bal yapıyor. Arı ölümleri meydana geliyor. Bu ilaç bahçelerimizde yetiştirdiğimiz sebze ve meyvelere de çok zarar vermektedir. El ele vererek ot ilacının ilçemizde kullanılmasına izin vermemeliyiz. Ot ilacı kullanan çiftçiler, mühendislerimiz tarafından tespit edilecek. Ziraat Odaları kanununun ilgili maddeleri gereğince bu kişilerin üyeliği bir yıl süre ile askıya alınacaktır. Bu konuda çiftçilerimizi daha duyarlı olmaya davet ediyoruz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz