“Yağlık Diye Ülkeye Fındık İthal Edecekler”

Google News

Fındıkta oyunlar bitmiyor. Dünya fındık üretiminin en büyük payını elinde bulunduran Türkiye’de Yağlık fındık ithalatı Türk fındık üreticisini yok saymaktır. Piyasada yeter miktarda fındık olmadığı aşikar. Yapılması gerekense fiyatların normal seviyeye çıkarılıp üreticinin piyasaya fındık indirmesini sağlamaktır, fındık ithal etmek değildir.Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, yağlık fındık ithalatında uygulanan vergi oranının sıfırlanmasının art niyetli kişilerin ekmeğine yağ süreceğini belirtti.

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, yaptığı yazılı açıklamada, ziraat odalarının birinci görevlerinin Türk fındığı ile çiftçisini üreticisi korumak olduğunu, bu yöndeki çalışmalarını sürdürdüklerini belirtti.

Fındıktaki gelişmeleri de yakından takip ettiklerini ifade eden Karan, son olarak iç piyasada yaşanan yağlık fındık ihtiyacının ithalatla çözümü için bazı girişimlerin olduğu yönünde duyumlar aldıklarını kaydetti.

 

Vergi oranının sıfırlanarak ithalatın önünün açılması ve piyasanın ihtiyacının bu yolla karşılanmasının hedeflendiğini vurgulayan Karan, “İç piyasadan tedarik edilen yağlık iç fındık miktarı ihtiyacı karşılayamadığı için yurt dışından ithalat yoluyla iç fındık getirilmektedir. Yağlık fındık ithalatında yüzde 19.5 ila yüzde 23.1 oranında vergi uygulanmakta. Ancak son dönemlerde gümrük vergisinin sıfırlanması için birtakım girişimlerde bulunulduğu bilgisi bizde ulaşmaktadır. Ziraat odası olarak buna sonuna kadar karşıyız” ifadelerini kullandı.

Karan, ithalattaki vergi oranının sıfırlanması yerine daha da artırılması gerektiğini savunarak, şunları kaydetti: “Yağlık fındık ithalatında uygulanan vergi oranın sıfırlanması art niyetli kişilerinin ekmeğine yağ sürecektir. Art niyetli kişiler, ‘yağlık fındık’ adı altında ülkeye fındık sokmayacağı ne malum.”

En Son Haberler

TMO Alım Süresini Uzattı Ancak Fiyatlar Aynı Kaldı

Serbest piyasada adeta donan fındık fiyatlarına tepki olarak Ziraat Mühendisi Haluk Şensoy, Facebook üzerinden “Gırıp Gavurup Yiyoruz” isimli bir sayfa kurdu. Sayfa...

Fındık Raporu Yayınlandı

Ulusal Strateji Merkezi Tarım Komisyonu tarafından hazırlanan fındıkta yaşanan sorunların raporda ele aldı. USMER, ''Fındık Yetiştiriciliğinde Sorunlar ve Çözüm Önerileri'' raporu yayınlandı.

Fındık Bahçelerini Don Bitirdi!

Son zamanlarda iklim standartlarına uygun olmayan hava koşullarının yaşanması sonrası nisan ayında yüksek kesimlerde kar yağışı yaşandı. Çarşamba Ziraat Odası Yönetim Kurulu...

Fındık Baronları Fiyat Oyunu Peşinde

Trabzon Ortahisar Ziraat Odası Başkanı Mustafa Bekar, fındıkta bir kesimin rekolte üzerinden fiyatla oynadığını dile getirdi. Trabzon Ortahisar Ziraat...

Fındıktaki Hasar Fiyatı Etkileyecek!

Veyisoğlu Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. Sahibi Halit Veyisoğlu, fındıkta arz-talebin dengeli gittiğini aktardı. Dolayısıyla fındık fiyatının 21,5-22,5 TL bandında girmesini beklediklerini...

İlgili Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Habersiz Kalma - Şimdi Kaydol