TMO’nun bu sezon fındık fiyatını 10- 10.50  Lira olarak açıklaması ve Yeni Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’nın “üreticileri mağdur etmedik, geçen yıla göre rekoltenin fazla olmasına rağmen aynı fiyatı verdik” şeklindeki açıklamaları üreticiler için bardağı taşıran son damla oldu.

Fındık serbest piyasada 8 lira seviyelerinde. Yeni sezon fiyatı henüz oluşmuş değil ancak fındığın 8 lirada çakılıp kalması, emanete fındık verilmeye başlanmasıyla bağlantılı.

Karadeniz’in gelir kapısı olan fındığın düştüğü durumu kabul etmeyen üreticiler fındık ağaçlarını kesiyor. Kimi baltayla kimi keserle ve iş makinasıyla bahçesinde fındığı söktü.

Fındığını söken üreticilerin yaptığı açıklamalar:

“Dünya varmış hiç olmazsa masraf etmem kafam rahat. yok fındık bakımı ilacı işçiliği yok kar yağıyor yok yok don olacak yok fındık oldu olacak yok ayı yedi yok çakal yedi yok hırsız girdi yok fiyat kaç olacak vb. Bir dünya sorulara son çok şükür.”

“Allah findik ureticisine sabir versin … Hakkini kimler caliyorsa. Haram olsun”

“Çorum’dan geçerken leblebi fiyatlarına bakıyorum 25 liradan aşağıda leblebi fiyatı yok. Memleketime geliyorum fındık 7.50-8.00 lira. Leblebi nedir fındığın yanında?”

 

"Ne aganigisi naganigisi lan!"

Karadeniz'de fındık isyanı! Fiyatlara tepki gösteren bazı üreticiler balta ile fındık ağaçlarını kesti… http://hry.yt/wQm6T

Δημοσιεύτηκε από Hurriyet.com.tr στις Τρίτη, 12 Σεπτεμβρίου 2017

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz