Bakanlık tarafından açıklanması geciken rekolte hakkında çeşitli tahminler yapılıyor. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı öncülüğünde yapılan rekolte çalışmalarında Türkiye rekoltesinin 650 bin tonun üzerinde olduğu iddia edildi. Ancak yapılan tahminlerin hiçbiri gerçeği yansıtmamaktadır. Bakanlık’tan rekolteyi en kısa zamanda açıklaması ve tüm bu iddiaların karıştırdığı piyasayı stabil hale getirmesi bekleniyor. 

Kesin olmayan bilgilere göre komisyon tarafından yapılan saha çalışmaları sonucunda Türkiye rekoltesinin 650 bin tonun üzerinde olduğu açıklanırken, Ordu’nun rekoltesininde 210 bin tonun üzerinde olduğu belirtildi.

Tepki verdiler ama …

Kesin olmamakla beraber Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın öncülüğünde yapılan rekolte çalışmalarında ortaya çıkan rakam, daha önce Türkiye rekoltesi açıklayan ve sert tepki ile karşılaşan Sert Kabuklu ve Kuru Meyveler Konseyi’nin rekoltesine yaklaşırken, TÜİK’in açıkladığı rekolteyi de geçti.

Rekolteler birbirine yakın…

Bilindiği gibi Sert Kabuklu ve Kuru Meyveler Konseyi Türkiye’nin 2017 yılı kabuklu fındık rekoltesi Hindistan’da yaptığı toplantıda 670 bin ton olarak açıklamış, TÜİK ise Türkiye’nin 2017 yılı tahmini fındık rekoltesini 600 bin ton olarak kamuoyuna duyurmuştu.

Rekolte Tahminleri Tarım Bakanı Değiştiği İçin Bekletildi

Geçen yıl alınan karar ile fındık rekoltesi Temmuz ayının ilk haftası Bakanlık tarafından açıklanacaktı. Bu amaçla kurulan komisyonlar bahçelerde araştırmalarını yaptılar ve raporları bakanlığa ilettiler. Bu gelişmelerden sonra geçen hafta bakanlık tarafından uzmanların araştırmalara devam ettikleri bildirildi. Bu nedenle rekolte açıklaması halen bilmece durumunda.

Yeni Tarım bakanımızın önünde şu an fındık üreticisinin geleceğini etkileyecek fındık rekolte tahmini bulunuyor. Sayın bakanın fındık üreticisinin sorunları hakkında neler planladığı ise merak konusu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz