Fındıkta fiyattan daha önemli olan diğer bir konu da maliyeti düşürmek. Hem üretimi hem de randımanı artırmak için çeşitli çalışmalar mevcut. Ferrero’nun başlattığı Değerli Tarım projesi’nde damla sulama yöntemiyle fındık ağaçlarının sulanması uygulamasıyla fındık veriminin ikiye katlandığı iddia ediliyor. 

Ferrero Fındık tarafından Değerli Tarım Uygulamaları kapsamında Düzce’nin Gümüşova ilçesinde fındıkta verim ve kalitenin arttırılmasına önemli katkı sağlayan Damla Sulama Sistemi ile ilgili toplantı bahçede üreticilerle birlikte düzenlendi.

Bahçe toplantısına Gümüşova Tarım İl Müdürü Ramazan Taran, Gümüşova Ziraat Odası Başkanı Mafil Tavlı, Ferrero Tarım Direktörü Ersin Arısoy ile ziraat mühendisleri, sosyal çalışma uzmanları ve üreticiler katıldı.

“Maliyetleri düşürmeliyiz”

Bahçe toplantısında açıklama yapan Gümüşova Ziraat Odası Başkanı Mafil Tavlı; çiftçilerin fındık üretim maliyetlerini aşağıya düşürmesi gerektiğine dikkat çekerek şunları söyledi:

“Fındık Araştırma Enstitüsü, Ferrero firması ve diğer bazı kuruluşlar fındık bahçelerinde verim ve kaliteyi arttırıcı çalışmalar yapıyorlar. Biz bunları gittik, yerinde gördük. İmkanım olsa tüm üyelerimize buraları göstermek isterim. Çünkü; bahçelerdeki fındık ocaklarındaki dal sayısını 5’e kadar düşürüyorlar eleştirilerini yaparken, gördük ki bir çok bahçede tek dala bile indirilmiş. İşçilik giderlerine baktığımızda, bir bahçede 60 kişiyle fındık topladığımız zaman bunun 40 tanesi budama giderlerine gidiyor. ve bu tek dala düştüğünde de budama giderleri neredeyse sıfıra iniyor. Fındık fiyatları çok önemli. Ama fiyatlarından önce üretim maliyetlerini mutlaka aşağıya düşürmeliyiz. Çiftçi olarak bu çalışmalara ağırlık vermeliyiz.”

Gümüşova İlçe Tarım Müdürü Ramazan Taran ise “Temennim tüm fındık üreticilerimizin bu örnek bahçeyi görmeleri ve ocaklardaki fındıkları 4-6 dal arasına düşürülmeleridir” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz