2016-2017 fındık sezonunun sonu itibariyle piyasaya girip alım yapan TMO üreticilere güvence oldu. Özellikle yüksek bölgelerde fındığın az olduğu söylenirken Samsun Ziraat Odası Başkanı Hasan Tütüncü, “Rekoltenin düşük olması fiyatların biraz daha yükselmesi demektir.” diyerek bu sezon fındık fiyatlarının yüksek olacağı ihtimaliyle TMO’nun devrede olmasını gözönünde bulundurarak güzel geçecek bir sezonun habercisi oldu.

Samsun Ziraat Odası Başkanı Hasan Tütüncü, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO)’nin fındık alımıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Tütüncü yaptığı açıklamada, “Yükseklerde fazla fındık yok. Hava şartlarından dolayı biraz yanma oldu. Bu nedenle fındık rekoltesinin düşük olması bekleniyor. Rekoltenin düşük olması fiyatların biraz daha yükselmesi demektir. Çiftçimizin temsilcisi olarak fındık fiyatlarının yüksek olmasını bekliyoruz. 2016 yılında fındık üreticimiz fiyat olarak biraz mağdur oldu. Devletimiz geçen yıl fındık üreticisinin yaşadığı mağduriyeti ortadan kaldırmak için TMO’ya fındık alımı gerçekleştirdi. TMO hala açık ve fındık alımı devam ediyor. TMO 10-10,5 TL gibi bir fiyattan fındığı alıyor. Ürününü getiren çiftçiden yüzde 10’a kadar fire düşünü düşmüyor. Sadece yüzde 2 stopajla çiftçimizin elinden alıyor. 2017’de de TMO’nun fındık alımı bekleniyor. TMO’nun fındık alımı devam ederse bu senenin daha güzel olacağını düşünüyoruz. 2017’de rekoltenin almasına karşın fiyatların daha yüksek olmasını bekliyoruz. Tabii TMO’nun fındığa müdahalesi üreticimiz için güvence” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz