CHP Genel Başkan Yardımcısı aynı zamanda Ordu Milletvekili Seyit Torun, AK Parti Ordu Milletvekili Oktay Çanak’ın, CHP’nin fındık yürüyüşü ve Giresun’da düzenlenen fındık mitingine yönelik eleştirilerine tepkisini göstererek, “Bu zamana kadar fındık üreticilerimize ne zaman ve nasıl destek oldunuz?” cevabını verdi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı aynı zamanda Ordu Milletvekili Seyit Torun, AK Parti Ordu Milletvekili Oktay Çanak’ın, CHP’nin fındık yürüyüşü ve Giresun’da düzenlenen fındık mitingine yönelik eleştirilerine tepkisini göstererek, “Bu zamana kadar fındık üreticilerimize ne zaman ve nasıl destek oldunuz?” cevabını verdi.
AK Parti Ordu Milletvekili Oktay Çanak, CHP tarafından düzenlenen fındık yürüyüşü ve Giresun’da gerçekleştirilen fındık mitingini eleştirip, Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun’u suçlayarak hatalı bulmuştu. Suçlamalara ve eleştirilere yazılı bir şekilde açıklama ile cevap veren Seyit Torun, “Bir Milletvekili ilinden, bölgesinden ve üreticisinden ancak bu kadar habersiz kalabilir. Sayın Milletvekilinin açıklamalarına baktığımızda anlıyoruz ki; Türkiye’nin en değerli tarım ürünlerinden biri olan fındığın ve üreticisinin sorunlarını ya bilmiyor ya bilmemezlikten geliyor ya da bir iktidar Milletvekili olarak bu duruma bir çözüm üretememenin çaresizliği ile açıklama yapıyor. Yüz binlerce ailemizin geçimini sağlayan fındık üreticimizin alın teri ve emeği için yaptığımız bu yürüyüşümüze ve mitinge çamur atarak ve eleştirerek çare arayan Sayın Çanak’a sormamız gerekir; Siz Ordu Milletvekili olduğunuza emin misiniz? Fındığın üreticisi sokaklara dökülmüşken, fındığından, bahçesinden vazgeçme noktasına gelmişken, hakkını aramaya çıkmışken siz neredeydiniz? Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’ya fındıkla ilgili bilgilendirme yaparken fındık maliyetini kaç TL olarak belirttiniz, ki şu anda fındık üreticisi bahçesini yakıp yıkma noktasına gelmiştir? Bu zamana dek fındık üreticilerimize ne zaman, nasıl destek oldunuz ki?” dedi.

Meselenin siyasi parti meselesi değil
Meselenin siyasi parti meselesi olmadığını, fındık üreticilerinin alın terinin karşılığını alabilme meselesi olduğunu sertçe vurgulayan Seyit Torun açıklaması içerisinde şu ifadelere de yer verdi:
“Aslolan mitingin, yürüyüşün nerede ve nasıl yapıldığı değildir. Aslolan Ordu’nun da, Giresun’un da, Düzce’nin de, Sakarya’nın da, her bir noktasında üretilen fındığımızın ve üreticimizin hakkını arayabilmektir. Üzülerek ifade etmek zorundayım ki, bu zamana kadar fındık üreticisinin isyanına kulaklarını sürekli olarak tıkayanlar, üreticimize vermiş olduğumuz bu destekten belli ki rahatsızlık duymuşlardır. Fındık üreticisi alın terinin karşılığını arayış içerisindeyken destek olarak bu kadar masumane bir yürüyüşü terörle bağdaştırabilmek, terörden ne kadar beslendiklerinin açıkça bir delili olmuştur. Bu sebeple hiçbir dayanağı bile olmayan açıklamalarla bölgemizin hassasiyetlerini kullanıp, yanlış bir algı oluşturmaya çalışarak fındık yürüyüşünü itibarsızlaştırarak karalamaya çalışmaktadırlar. Yürüyüşe HDP Milletvekillerinin ve HDP’lilerin katıldığını söyleyip, algı oluşturmaya çalışmakla sayın Milletvekili bir yere varamaz. O zaman adama sorarlar, Kürdistan Referandumu’nun baş aktörü Barzani’yi ellerinde bayraklarla karşılayanların, ayaklarının altına kırmızı halılar sererek, toplantı düzenleyip pazarlık yapanların, kongrelerinde alkışlattıranların olduğu zamanlar da var iken bu karalama neden? Milletvekili olarak şimdi ne düşünüyor? Bu haklı yürüyüş ve fındık mitingi bir siyasi parti kimliği taşımayıp, fındık üreticimizin alın terine, emeğine ve verilmeyen değere tepki koymak ve farkındalık yaratmak adına yapılmış bir eylemdir.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz