Zamlar Fındık Fiyatlarına Neden Yansımıyor?

Google News

Dolar hızla yükseliş göstermeye devam ederken fındık fiyatları dolar karşısında değer kaybediyor. Fındığın serbest piyasada 24 TL’den işlem görmesine üreticiler tepkili. Serbest piyasadaki fiyatın maliyetini ancak karşıladığını ve yükseliş beklediklerini söylüyor.

Doların 10 TL’ye yaklaştığı bugünlerde, gübre, ilaç gibi tüm girdi maliyetleri artarken fındık fiyatları üreticiyi tatmin etmiyor. Artan dolar karşısında fındığın fiyatı 2,4 dolar seviyelerine geriledi. Ordu’da 23 Ekim Cumartesi günü serbest piyasada 50 randımanlı kabuklu levant kalite 24 TL’den işlem gördü.

TMO’da levant kalite fındık fiyatının 26,5 TL’den alınmaya devam ediliyor. Serbest piyasada bile bu fiyatın 2,5 TL altında işlem görmesi fındık üreticilerinin tepkisine neden oluyor.

Fiyatlara tepki gösteren ve dert yanan üreticiler, fiyatların maliyeti kurtarmadığı görüşünde olan üreticilerden kimi fındığını 23-24 TL’den satarken kimi üreticiler ise fındığını bekletiyor.

Üreticilerin fiyatlar hakkındaki görüşlerini aktardı

Adem Kılıç, “Benim 2 ton fındığım var. 23-24 TL’ye fındık mı satılır? Fındığımı satmadım bekletiyorum. 28-29 olmasını bekliyorum. 5 TL’lik artış 2 ton fındıkta 10 bin TL demek. İnşallah fındık artar.”

Hüseyin Duman, “Fındığımı 23.50 TL’den sattım. Amele, patoz ve diğer giderleri karşılamak için satmak zorunda kaldım. Bize bir şey kalmadı.”

Sebahattin Gündüz, “Ben fındığımı TMO’ya verdim. Fındığımı iyi kuruttum içini seçtim. Fındığım 56 randıman geldi ve 30 TL’den paramı aldım. Üreticiler fındıklarını iyi kurutup, içerisini iyi seçerlerse fındıkları yüksek randıman gelir. Benim tavsiyem üreticiler fındığını TMO’ya versin.”

Kadir Taş, “Serbest piyasada fındık fiyatları düşük. Fındığımı satmadım. Bu sene fındık bizi çok yordu. Toplamaktan çok kurutmak için uğraştık. Fındık dolarla ihraç ediliyor. Dolar artarken fiyatlar neden yükselmiyor. Fındığın kilosu şuanda 3 doların altında.”

Güncel fiyatlar için tıklayınız.

En Son Haberler

TMO Alımları Durduracak Mı?

Fındık fiyatları serbest piyasa ile TMO alım fiyatları eşit seviyeye geldi. Serbest piyasanın yönünü TMO’nun izleyeceği politika belirleyecek. TMO şuana kadar yaklaşık...

Fındık 30 TL’yi Gördü

Fındık fiyatları, Giresun’da serbest piyasada son bir haftadır yükseliş göstermekteydi. Bu yükseliş trendi devam etmedi ve fındık fiyatları yeniden düşmeye başladı. Giresun’da...

Dolardaki Artış Fındık Fiyatlarına da Yansıdı

Doların 13 lira seviyelerine çıkmasıyla birlikte fındık fiyatlarına bu artıştan etkilendi. Dün Ordu’da serbest piyasada 1 lira artarak 26 lira olan fındık...

Fındıkta Rekor Fiyat Artışı!

Son günlerde yaşanan dolardaki yükseliş karşısında fındık fiyatlarında değişiklik olmaması üreticinin tepkisine neden oldu. Bugün itibariyle fındık 27 TL oldu.

Fındık Sorunları Masaya Yatırılıyor

Bugün “Fındıkta Lisanslı Depoculuk Çalıştayı” gerçekleştirilecek. Giresun Borsası yerleşkesindeki Ahmet Başkan Konferans Salonu’nda, Ticaret Bakanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Türkiye Ürün...

İlgili Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Habersiz Kalma - Şimdi Kaydol