Zararın Önlenmesinde “Fındık Tanıtma Fonu” Devreye Sokulmalıdır

Google News

Trabzon TÜRKAV Başkanı Kenan Kuru, fındık bahçelerini tehdit eden uzun antenli böcek zararlısı konusuna dikkat çekti. Zararlın hakkında bölgemizde fındığı tehdit etmektedir dedi ve dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Trabzon TÜRKAV Başkanı Kenan Kuru yaptığı açıklamalarda;

“Trabzon/ Maçka ilçemizde fındık bahçelerinde tespit edilen Turunçgil uzun antenli böcek zararlısı bölgemizde fındığı tehdit etmektedir. Bölgede meydana gelen Fındık zararlısı mücadelesinde Kamu çalışanlarının başarısı bulunmaktadır. Tarım İl Müdürü ve uzman personellerin fındık için, teknik ve sosyal durumu itibariyle hassasiyetiyle çiftçilerimizin mağduriyetleri giderilmeye çalışılmıştır. Böcek ülkemizde karantina zararlısı olarak tespit edilerek uluslararası Bitki sağlığı konvansiyonu tarafından da zararlı listesine alınmıştır.

Alınan önlemleri, fındığı ve fındık çiftçisini tehdit eden durumu yerinde inceleyen Trabzon TÜRKAV, 3250 ha. Sökümün yaptırıldığını, zararlı olan bu böceğin yayılmasının durdurması bakımından önemli olduğunu yerinde görmüştür.

Böcek, uçan bir varlık. Kontrol etmek nasıl olabilir?

Böcek, uçan bir varlık. Kontrol etmek nasıl olabilir? Sökümün gerekliliğine karar veren Tarım İl Müdürlüğünce vatandaşların bilgilendirilmesi sonucu 3250 ha. Sökümün yapılması zararlı böceğin yayılmasında, önlenmesinde önemli oluştur.

Fındığın çiftçisinin geçiminde de fındığın varlığı söz konusudur. Dolayısıyla zararlı böceğin bütün bölgemizde yayılmasını önlemek adına hassasiyet gösterilmiştir. Tarım İl Müdürlüğü ile Ziraat odası çiftçinin zararlarını önlemek adına da çalışmalarına; vatandaşlara verilen destekle sonuca gidilmiştir.  Sökülen arazilerinin maddi zararını gidermek adına Tarım İl Müdürlüğünün, tespit ve teklifleriyle zararların önlenmesinde çiftçiye verilen destek sağlanmıştır. Sökülen fındık bahçesi için 4 yıl süreyle desteklenmesi sağlamıştır.

“FINDIK TANITMA FONU”

TÜRKAV buradan ifade etmektedir ki, Fındık, kültürümüzde 2500 yıl öncesine kadar dayanmaktadır. İlk kültüre alınma yeri Trabzon ve çevresidir. Fındığın anavatanı Doğu Karadeniz bölgesi olarak bilinmektedir. Bölgemizi simgeleyen fındığın, az sayıda geleneksel ihraç ürünlerimizden biridir. Ve en önemlisidir.  O halde Zararlı böceğin fındığa ve fındık çiftçisine verdiği zararın önlenmesinde “FINDIK TANITMA FONU” devreye sokulmalıdır. Çiftçinin kara gün dostu olarak yerini almalıdır. Burada biriken maddi gücün bir kısmının fındık çiftçisine destek olarak verilmesiyle fındığın bölgemiz için varlığı devam etmelidir.  Cumhurbaşkanlığına bağlı olan “FINDIK TANITIMA FONU” ile fındık çiftçisi dört yılda bu fondan desteklenmesinin gerekliliğini TÜRKAV olarak ifade ediyoruz.  Sekiz yıl süreyle desteklenen çiftçinin maddi zararı olmayacaktır.

Trabzon TÜRKAV, fındığın bölge ekonomisine, tarihi özelliğine ve toplumun sosyal yapısındaki yerine işaret ederek, Kamu hizmetlerinin vatandaşa sunulmasında kamuoyunun duyarlılığını olmazsa olmaz olarak görmektedir.

Karantina zararlısı Turunçgil uzun Antenli böcek diye tarif edilen ve bahçelere çok büyük zarar vererek bölgeyi tehdit eden durumuna karşı, bu güne kadar yapılanları, alınması gereken tedbirlere Kamu- çiftçi olarak daha çok dayanışmanın yapılmasının gerektiğini TÜRKAV adına kamuoyuna sunuyoruz.” şeklinde açıklamasını sonlandırdı.

Güncel fiyatlar için tıklayınız.

En Son Haberler

Fındık için Zirai Dona Tehlikesi

İl Afet ve Acil Durum Müdürü Osman Işık tarafından konuyla ilgili olarak açıklama yaptı. Bölgemiz bu geceden itibaren soğuk havanın etkisi altına...

“Çiftçi Böyle Bir Beceriksizliği Hak Etmiyor”

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin grup toplantısında mevsimlik tarım işçilerinin sorularına dikkat çekti. Meral Akşener, Tarım ve Orman Bakanı Bekir...

Fındık Fiyatları Üreticinin Beklediği Gibi Olmadı

Kabuklu tombul fındığın kilogramı haftayı yine düşüşle kapattı. Serbest piyasada fındık fiyatı haftaya 24 liradan başlamıştı. Serbest piyasada fındık fiyatı 25 kuruş...

“Fındık Üreticisinin, Tekelci Sermayeden Çektiği Nedir?”

Demokrat Parti (DP) Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, TMO’nun yıl boyunca alım yapması gerektiğini belirtti. DP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, “Fındığımıza sahip çıkan...

FİSKOBİRLİK İvme Kazanacak

AK PARTİ Merkez Karar Yönetim Kurulu Üyesi Burhan Sakallı, FİSKOBİRLİK'e ziyarette bulundu. Burhan Sakallı, AK Parti’nin geçen ay gerçekleştirdiği...

İlgili Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Habersiz Kalma - Şimdi Kaydol