Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üstünde gitmesiyle beraber fındık bahçeleri günden güne yeşillenmeye başladı. Fakat erken uyanan fındık bahçeleri fındık üreticisini korkutuyor.

Kış mevsiminde bahar havası yaşayan Karadeniz bölgesi önümüzdeki günlerde sıkıntılı süreçler yaşayabilir. Eğer hava şartları bu şekilde devam ederse fındık bahçeleri erken uyanacak. Uyanan fındık tohumları eğer bir zirai don yaşarsa bütün bir yıl boşa gidebilir. Özellikle şubat ve mart aylarında yaşanabilecek bir günlük zirai don etkisi üreticinin bütün emeklerini boşa çıkartabilir.

Konu ile ilgili Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, kış mevsiminde havanın sıcak gitmesinin fındığı olumsuz etkilediğini, üreticinin zirai don endişesiyle tedirgin olduğunu dile getirdi.

TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, kış mevsiminde havanın sıcak olması nedeniyle Orta Karadeniz’de fındık üreticisinin tedirgin olduğunu belirtti. Daha önceki yıllarda iki kez bölgede zirai don olduğunu, fındık rekoltesinin de çok önemli ölçüde azaldığını hatırlatan Arslan Soydan, şunları söyledi: “Daha önce 2004 ve 2014 yıllarında bölgemizde ciddi zirai don oldu, fındık rekoltesi bu nedenle az çıktı. Bu sene özellikle son yılların en yüksek sıcak kış sezonunu geçiriyoruz. Bu fındıkla ilgili olumlu değil. Bazı fındık bahçelerinde yapraklar, tomurcuklar çıktı. Nisan ayının başına kadar her türlü olumsuz hava şartlarını yaşayabiliriz. İnşallah bu sezon kışın zirai don olayı olmaz. Fındığın harmana girene kadar ne olacağı belli olmaz. Yazın da aşırı sıcak oluyor, fındık bundan da etkileniyor. Şu anki mevsim koşullarına bakarsak bu sezon sıkıntılı geçecek gibi. Fırtına ve zirai donla ilgili TARSİM sigortası var. Üreticilerimiz bahçelerini sigorta yaptırabilirler” dedi.

Fındığı, serbest piyasa içinde olan sektör temsilcilerinin de yakından takip ettiğini vurgulayan Arslan Soydan, henüz serbest piyasada fındık fiyatının yükselmediğini ifade etti. Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) bu sezon Giresun kalite fındığı 10.50 liradan, levant kalite fındığı 10 liradan satın alırken, Ordu’da serbest piyasada fındık fiyatları ise 8.50 lira ila 9 lira arasında değişiyor

1 Yorum

  1. fındığın olup olmaması sizi endişelendirmesine anlam veremiyorum.esas olan üreticidir.çünkü bu işin hamallığını yapan bizler endişe etmiyoruz.biz üreticiler kazanamıyoruz.kazanamadığımız içinde endişe etmiyoruz.sizlerinde yorumuna ihtiyaç duymuyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz